29 март 2024

Нани Рома победи в Baja Aragon 2015

Тазгодишното издание на Baja Aragon се проведе през изминалия уикенд около историческия град Теруел в Испания. Страхотна атмосфера, многобройна публика и страхотни състезателни возила са думите, с които организаторите описаха състезанието. На стартовата арка присъстваха хиляди фенове, а началото бе дадено под зоркото око на официални лица от FIA.

Повече от 300 машини се бореха за класиране на пролога. Херард Фарес при мотоциклетистите, Насер Ал Атия при автомобилите, Роберто Борего при ATV-тата и Мартин Коломи при камионите регистрираха първите си победи и подсказаха, че не са били път напразно. Вторият етап бе с дължина 500 км между Калтаяд и Теруел. При него си пролича, че публика и участници са на кръг от световния шампионат. Колкото повече напредваха състезателите, толкова по-сложни ставаха трасетата им. Тандемът Джисъс Калея и Алберт Ривера отпадна от етапа, тъй като тяхното бъги имаше електрически проблеми. Така 72 км след втория старт екипажът трябваше да се примири със загубата.

Катарският пилот Ал Атия също имаше проблеми със своето Mini. Заради неизрядния болид той не успя да защити победата си от пролога. Изненадващо дебютантът за отбора на Mini Мико Хирвонен завърши няколко секунди след Нани Рома, но новакът е загубил повече от минута заради отстраняване на неизправност по своето Mini. За нещастие пилотът Йоханес Ван де Лаар и навигаторът му (камион 408) претърпяха тежка катастрофа и се наложи да бъдат транспортирани до близката болница по спешност с хеликоптер.

За мотоциклетистите и пилотите с четириколки тези 500 кимолетра в Baja Aragon се оказаха особено тежки – етап с три специални секции. За жалост на местните моторспорт фенове, тяхната фаворитка Лая Санц финишира деня на пета позиция зад лидера Герард Фарес. При ATV-тата в края на деня победител бе Марио Гайон, а при камионите Пеп Вила.

В неделя сутринта бе даден стартът на втория етап от Baja Aragon, като се очакваше състезателите да финишират до 14:00 ч местно време и половин час по-късно да започне награждаването. С много добро темпо, Нани Рома записа девета поредна победа на Baja Aragon. Испанецът с навигатора си Алекс Харо финишираха състезанието с 3-минути преднина пред Орландо Теранова/Бернардо Грауе. WRC-асът Мико Хирвонен и бившият пилот на Рома Мишел Перин допълниха подиума, тотално доминиран от машини на X-Raid. Херард де Рой и Моисей Торалардона спечелиха първо място в категория камиони. Отборът на Пеп Микел Вила акомпанира на победителите. Последният етап при мотористите и ATV-пилотите премина без изненади. Победата при моторите остана за Герард Фарес, който води през цялото състезание. Втори и трети след него завършиха Марк Гаш и Сола.

Генералното класиране при четириколките също не претърпя промени – Марио Гайон на първо място, следван от Гиролд и Дамян Александър Ражчик. Точките от местния шампионат (Spain Championship Rallying) обраха Харо/Роум, втори останаха Рикардо Леал дос Сантос/Микел Райт и трети – Алехандро Мартинс/Хосе Маркез.

Организаторите на Baja Aragon 2015 регистрираха рекорден брой от всичко: най-много участници от най-много националности и най-многобройна публика. След приключването на състезанието еуфорията у зрителите остава. Жителите на Теруел, където се състоя откриването, награждаването и където бе позициониран бивакът, ще са на вълна „Baja“ още доста дълго време. Столицата на Арагон за втора поредна година посрещна организатори, състезатели и механици топло и нямат търпение за Baja Aragon 2016. Екипът на организаторите се допълни от 250 млади арагончани, които отдадено работиха за състезанието денонощно.

09.09 2023 в 06:36 1