28 март 2024

F1: Хамилтън отнесе конкуренцията на Сузука

Люис Хамилтън (Мерцедес) спечели безапелационно състезанието за Голямата награда на Япония на пистата Сузука във Формула 1. Световният шампион поведе още от старта и не допусна дори да бъде доближен от друг пилот, за да вземе 42-та победа в кариерата си и да измести Аертон Сена от четвъртото място във вечната класация.

Британецът тръгна от втора позиция, но още в първия завой успя да изпревари съотборника си Нико Розберг и започна да трупа преднина от над секунда на обиколка пред основната група. Единствените главоболия за Люис дойдоха малко преди второто му спиране в бокса, когато се оплака от сериозни вибрации.

Стартиралият от първо място Розберг трябваше да ограничи пораженията от слабото начало, след като бе четвърти в първата обиколка. Той успя да изпревари Валтери Ботас (Уилямс), а по-сложното - минаване пред Себастиан Фетел (Ферари) Розберг направи тактически. Пилотът на Мерцедес направи по-ранно второ спиране от Фетел, но веднага след излизането си записа много бърза обиколка и обърка плановете на "черните кончета", като четирикратният световен шампион излезе след Розберг след второто влизане в бокса.

Така след победата в Сингапур, Фетел отново стъпи на подиума. След него, на четвърто място, завърши съотборникът му Кими Райконен, следван от Валтери Ботас, Нико Хюлкенберг (Форс Индия), двамата пилоти на Лотус Ромен Грожан и Мастор Малдонадо, а дуетът на Торо Росо Макс Вестрапен и Карлос Сайнц затвори Топ 10.

Това ще е горчив урок за по-големия брат Ред Бул, чиито два болида завършиха 13-ти и 15-ти, след като съответно Квият и Рикардо имаха проблеми. Фернандо Алонсо (Макларън) остана в подножието на точките с 11 място, а съотборникът му Дженсън Бътън завърши на 16 позиция.

Така Хамилтън поведе отново със солиден аванс от 48 точки в генералното класиране пред Розберг 5 кръга преди края на шампионата. Третият - Себастиан Фетел, изостава с още 11 точки от лидера.

09.09 2023 в 06:33 1