23 април 2024

Хънтър-Рей отново ги наказа в Айова

Райън Хънтър-Рей взе третата си победа в последните 4 години на овала в Айова в 15-я кръг от сезона в американските серии Индикар. Успехът е 15-ти в кариерата на пилота и 4-та в 13 състезания за Хонда през този сезон. Статистиката на отбора му Андрети Аутоспорт пък стана още по-впечатляваща - победа на това трасе в последните 6 години.

Елио Кастроневес бе най-бързият пилот в квалификацията, а до него на летящия старт застана Тони Канаан. Още в 10-та обиколка на състезанието лидерът в шампионата Хуан Пабло Монтоя. Повреда в болида на колумбиеца го запрати в стената на завой 2, което сложи край на серията му от 18 поредни завършени състезания. Отпадането му означаваше, че авансът му в класирането от 54 точки е сериозно застрашен.

Секунди сред рестартирането на надпреварата последва нов сблъсък между трима пилоти - Стефано Колети, Чарли Кимбал и Греъм Рахал. Кимбал все пак успя да докара болида си за поправки в бокса, но в 172 обиколка среща отблизо стената и денят за него приключи. Колети също остана на пистата, но последва съдбата на Кимбал с отпадане в 195 обиколка.

Стартиралият от първа редица Тони Канаан също не видя карирания флаг, след като техниката го предаде в 189 обиколка. Междувременно наблюдаващият отблизо Монтоя върна усмивката на лицето си, след като основният му преследвач в класирането Скот Диксън получи повреда и въпреки успешния ремонт в бокса, Диксън завърши 18-ти, падайки до трето място в борбата за титлата.

В последните 50 тура няколко инцидента доведоха до изключително напечена тактическа битка, а след рулетката с влизането в бокса начело се оказа Райън Хънтър-Рей, който нямаше проблеми да задържи зад себе си Джоузеф Нюгардън. За първи път Сейдж Каръм стигна до третото място в тези серии. Греъм Рахал завърши 4-ти и се изкачи на второ място в класирането, на 42 точки от лидера Хуан Пабло Монтоя.

09.09 2023 в 06:36 1