24 април 2024

Ендуро: Достойно представяне на българите в Ерзберг Родео 2016

Теодор Кабакчиев с победа в ендурокроса, Иван Димов влезе в топ 100 на Hare Scramble

12 български състезатели взеха участие в една от най-екстремните ендуро надпревари в света - Erzbergrodeo 2016. След двудневен зрелищен и в същото време изключително тежък пролог 7 от тях се класираха за финала - Red Bull Hare Scramble. Най-големите си надежди страната ни заложи на Теодор Кабакчиев (KTM), но изненадата на тазгодишното издание на Ерзберг Родео обаче поднесе 17-годишният Иван Димов от Чирпан, който влезе в топ 100 в дебютното си участие в надпреварата.

Как се развиха нещата?

Прологът...

Стартовият списък за 22-рото издание на състезанието наброяваше 1780 пилоти, като само 500 от тях имат правото да карат на финала - кошмарното Red Bull Hare Scramble. Тук Кабакчиев показа отлична форма, нареждайки се на повече от перфектното 27мо място в петък и 19то в четвъртък въпреки силният дъжд и отвратителните условия през двата квалификационни дни. Така той стана първият българин, стартирал от първа редица в Ерзберг Родео. Класирането на останалите българи, попаднали сред първите 500, е както следва:Димитър Цветков (KTM) се нареди на 101-то място; Ангел Минков (KTM) - на 140то място, Иван Димов (Husqvarna) - 150то и Илиян Кузманов (Honda) - 154 място - четиримата ще потеглят от трета редица; 449 е Панчо Кузманов (Honda), Светослав Миланов (KTM) е 459-ти и ще стартират съответно от 9-та и 10-та редица.

Кабакчиев с победа в първия ендурокрос на Ерзбергродео

В събота вечерта, въпреки умората габровецът зарадва българските фенове, печелейки първия в историята на Ерзберг Родео ендурокрос. Надпреварата се проведе на специално изградено трасе в рамките на екшън зоната вътре в „Ерзберг Родео Арена“, като интересното бе, че всички участници караха електрически мотори, предоставени от KTM, и следователно бяха поставени при напълно равни условия. След отлична квалификационна обиколка Тедо без проблеми намери място сред най-добрите 48, след което продължи да напредва презосминафиналите, четвъртфиналите и полуфиналите. До последния старт стигнаха шестимата най-бързи. Дори силният дъжд не попречи на Кабакчиев да разкрие огромния си потенциал и талантът ни буквално отвя конкурентите си. Тедо затвори всички с една обиколка и пресече финала като безапелационен победител.

Red Bull Hare Scramble: най-голямото предизвикателство

Най-интересното обаче тепърва предстоеше... А именно - предизвикателството Red Bull Hare Scramble. Тук пилотите трябваше да се изкачат от дъното на бившата мина в Айзенерц до върха на “Желязната планина” (Iron Giant), преминавайки през 25 контролни точки (CP) и някои кошмарни секции, в т.ч. Carl’s Dinner и Dynamite. На пук на двата дъждовни дни по време на пролога обаче, слънцето над Айзенерц се усмихна в неделния, а това бе предпоставка за вълнуващ 4-часов екстрийм ендуро мотомаратон.

Кабакчиев направи повече от перфектен старт от 19то място, потегляйки след легендата на екстремното ендуро Тадеуш Блазусяк (KTM) от Полша. Опитът обаче явно си каза думата и 18-годишният габровец падна лошо още на първото изкачване, което му костваше над 40 позиции! Така българският талант премина 44ти през първата контрола (CP1 -Arena View). Въпреки падането, Кабакчиев не се отчая и започна да подобрява времената си. Той влезе на СР2 37, а на СР3 беше изпреварил над 10 състезатели за 21вото място. Така дойде екзотичната и в същото време трудна секция Karl’s dinner, която тази година бе доста по-дълга и тежка! Явно организаторът Карл Катох бе решил наистина да поизпоти участниците. Кабакчиев преодоля сравнително лесно този участък, но пропусна да премине през контролата в края на отсечката и отново загуби позиции.

Габровецът явно бе направил същата грешка и малко по-рано, защото се оказа, че е достигнал правилно до пета контрола и 293то място. Теодор обаче трупа опит с всяка изминала година и заслужено бе наречен от организаторите “новото откритие”.

Иван Димов: изненадата

Както вече споменахме най-голямата изненада в тазгодишното издание на Erzbergrodeo поднесе друг млад български талант - Иван Димов. Той достигна без проблем до 14-та контрола, наречена Cucko’s Nest, но таймерът отброи и последната секунда от участието му в Red Bull Hare Scramble. Все пак пилотът от Чирпан си тръгна доволен от Ерзберг Родео и устремен да подобри класирането си следващата година.

С много добро представяне участието си в Ерзберг Родео се отчете Илиян Кузманов (Honda), който също подобри класирането си от миналата година и се нареди на 156-то място. От другите състезатели Светослав Миланов (KTM) е 164-ти, Ангел Минков (KTM) е 338ми, Панчо Кузманов (Honda) е 464-ти. Проблем с мотора изпрати Димитър Цветков (KTM) на 474то място.

Джарвис отново

Победител в Erzberg Rodeo 2016 стана ветеранът Греъм Джарвис (Husqvarna), който доказа, че все още е в идеална форма и с лекота премина през всички 25 контроли на Red Bull Hare Scramble. Британската легенда стартира от втора редица и без проблем изпревари пилотите преди него, премина като по учебник кошмарната секция Dynamite (23 контрола) и финишира с близо половин час аванс пред втория, изкачвайки “Желязната планина” за само 2:18:47 часа. Зад него американецът Коуди Уеб “хвана” Алфредо Гомеш от Португалия на 24-та контрола Lazy Noon, но след страхотна битка между двамата Уеб пресече втори финалната линия.

09.09 2023 в 06:19 1