20 април 2024

Мотокрос: българите завършиха успешно шампионата в Италия

Двама български състезатели взеха участие в третия, последен кръг от Международния Италиански шампионат по мотокрос, който се проведе този уикенд в Отобиано.

В клас МХ125 Станислав Цеклеов (МСК Калабак 1969) се нареди на 24-та позиция в овърола за кръга, но успешното му представяне в първия кръг му отреди приличното 16-то място в крайното класиране за шампионата.

"Имахме щастието да отидем до Италия, където мога да се подготвя по-добре за сезона. В Отобиано стартирах добре в първия манш, но се сблъсках с едно момче и паднах, затова станах 31-ви. До края на манша обаче успях да наваксам няколко позиции и завърших 19ти. Във втория манш стартирах зле и паднах, но пак успях да се придвижа от 29-то до 23-ти място." - каза Цеклеов след състезанието.

В клас МХ2 Майкъл Иванов (Marchetti Racing, KTM) нямаше късмет, направи лош старт и падна. Българският състезател загуби доста време и позиции и финишира на 26-то място в манша, което го лиши от участие в клас `ЕЛИТ`.

Иначе, силният дъжд и мрачното време не спряха хилядите зрители, дошли да се насладят на зрелищните битки между някои от най-добрите състезатели в елитния мотокрос. Естествено с най-голям интерес се очакваше битката между основните претенденти за титлата Евгени Бобиришев (HRC) и Джереми ван Хоребек (Monster Energy Yamaha Factory Team), които сътвориха истински екшън на пясъчната писта в Отобиано.

В така наречения Елитен Клас, в който на стартовата решетка застават 20 от най-добрите пилоти в клас МХ1 и МХ2, холшотът взе Бобришев, плътно следван от Хоребек. Белгиецът преследваше руския състезател през цялото време и правеше опити за атака, но състезателят на Honda беше непоколебим и без проблем пресече първи финалната линия. Така с актив от 240 точки Бобришев спечели титлата в Международния шампионат по мотокрос на Италия, а с нея и солидна парична награда. Хоребек остана на второто място с 20 точки пасив, а подиумът допълни Максимилиян Нагл.

Подготовката на българските състезатели по мотокрос продължава този уикенд, когато най-голямата ни надежда за победа в МХ2 Петър Петров (Kawasaki Racing Team) ще стартира във Франция.

09.09 2023 в 06:28 1