Електрически автобуси в Швейцария се презареждат за 15 секунди (видео)

Главният проблем за електрификация на транспорта, включително градския, е най-вече ограниченият пробег и бавното зареждане на електрическите автобуси. Или поне беше.
В Женева ще бъдат вкарани в ескплоатация автобуси, които ще могат да се зареждат за 15 секунди между отделните спирки. За целта ще бъдат изградени 13 бързи станции за зареждане, които ударно с 600 кВ (пет пъти повече от Supercharger зарядните на Tesla) ще пълнят батериите на автобусите.
Проект ще бъде изпълнен съвместно от производителя на автобуси HESS и швейцарската фирма АBB, която ще изгради мрежа от станции и ще достави монтираните на покрива батерии. Решението ще намали замърсяването с въглероден диоксид с до 1000 тона годишно в сравнение с конвенционалните дизелови двигатели.
Рейсовете ще свързват летището в града с ново предградиe на Женева. Очаква се те да превозват над 10 000 човека на ден.













