19 март 2024

Ясни са финалистите за конкурса "Кола на годината в България" 2022

За 25-та поредна година Прес Авто Клуб България провежда най-престижният автомобилен конкурс в България – Кола на годината. Организацията на автомобилните журналисти у нас, включваща 37 опитни представители, определи финалните претенденти в 6 основни категории, след проведен масов тест драйв в София този уикенд.

По традиция, във всяка от щестте основни категории - лек автомобил, кросоувър, електрически автомобил, градски автомобил, премиум автомобил и високопроходим автомобил, ще бъде определен победител. Измежду 6-те най-добри пък ще бъде избран "най-добрият от най-добрите", който ще вземе и титлата "Колана годината в България" за 2022 година.

При леките коли, след класиране на общо 12 претенденти, битката ще е между BMW i4, Hyundai i20, Mercedes C-Class, Peugeot 308 и Skoda Fabia. За "градска кола на годината" ще спорят Dacia Spring, Fiat 500 Electric, Honda e и отново Hyundai i20 и Skoda Fabia. Прави впечатление, че трима от финалистите в групата са електромобили.

И споменавайки електромобили, в едноименната категория ще се борят BMW iX, Dacia Spring, Hyundai Ioniq 5, Skoda Enyaq и Volkswagen ID.4. При премиум автомобилите до финалнала стигнаха Audi Q4 e-tron, BMW iX, BMW M3/M4, Mercedes EQS и Range Rover.

В категорията "кросоувър" борбата ще е между DS 4 Crossback, Nissan Qashqai, Opel Mokka, Renault Arkana и Volkswagen Taigo. За титлата "високопроходим автомобил" ще спорят Ford Еxplorer, Jeep New Compass, Range Rover, RAM 1500 и Subaru Outback.

Победителите в отделните категории, както и "шампионът на шампионите" ще станат ясни на 24 март, когато ще се проведе официалната церемония по награждаването в "Кепитъл форт" в столицата.

09.09 2023 в 05:05 1