Колите ще предупреждават шофьорите за опасност от инфаркт
Група учени от Мичиганския университет в САЩ, съвместно с представители на Toyota, започнаха разработки на специална програма, която би могла да предупреждава водачите за риск от възникване на сърдечен пристъп.
По думите на ръководителя на проекта - доцентът от катедра "неотложна медицинска помощ" Кайван Наджарян, за амбициозния проект представители на японския автопроизводител се свързал ис него преди около година. От Toyota пояснили, че искат да внефрят технология в колите си, която не само в реално време да следи и анализира основните физиологични параметри на човек, но и да предупреждава за опасност от сърдечни пристъпи.
"Нагледно ми показаха, че една немалка част от причините за пътно-транспортни произшествия са заради това, че шофьорът се е почувствал зле зад волана. В това число, такива опасни състояния за човека като инфаркт на миокарда или исхемичен инсулт", разказва Наджарян и добавя, че Toyota си е поставила за цел да помогне на водачите да избягват подобни инциденти по принцип.
Предполага се, че интегрираната в автомобилите медицинска програма ще може да следи сърдечните ритми на водача, да анализира показателите и в случай на опасност да предупреждава човека и евентуално спътниците му в купето. За идеята, японците са заделили сериозна субсидия на групата, работеща по проекта.
Сега, пред разработчиците седят две главни задачи за решаване. Първата е какточно да се вгради подобна система в колата. Сложността се заключава в това, че само по себе си транспортното средство е източник на шумове и вибрации, които могат да повлияят на работата на медицинската апаратура. Втората задача е разработката на специални алгоритми, които в реално време да обработват ключовите медицински покаатели и да ги анализирват своевременно.
Според д-р Наджарян, екипът се надява да предостави първите резултати от изследванията си още до 2020 г.