Учени създадоха батерия, която може да промени бъдещето на електромобилите
Колкото повече автомобилната индустрия се насочва към електричеството, толкова повече всички ние ще зависим от батериите. Освен очевидните недостатъци като по-бавно зареждане в сравнение с пълнене на резервоар с гориво и в повечето случаи по-нисък пробег между презарежданията, широко разпространените литиево-йонни батерии имат още един проблем - с времето характеристиките им се влошават.
Причината за това е постепенното натрупване на литий върху електродите, което пречи на батерията да запазва заряда си. При стандартните батерии са необходими няколко хиляди цикъла изтощаване-зареждане преди те да станат неизползваеми. Докато при дистанционното на телевизора или телефона ви подмяната не е сложна или скъпа и отнема секунди, то нещата при автомобилите, съвсем логично, стоят другояче. Ето защо едно случайно откритие на учени от Съединените щати може да промени ежедневието ни завинаги.
От Калифорнийския университет, Ървайн, искали да подобрят да работата на литиево-йонните батерии и за целта са използвали нанокабели вместо електроди. Проблемът с тях е, че се чупят лесно вледствие на зареждане, затова учените решили ги покрият със слой манганов диоксид преди да ги потопят в електролитен гел. Резултатът -батерии, които могат да бъдат презареждани поне 200 хил. пъти без характеристиките им да се влошат по какъвто и да е начин.
Случайното откритие може да сложи край на рециклирането на остаряли батерии и да даде тласък на производителите на електрически коли. Преди обаче да влезе в употреба, новата технология ще прекара още време в лабораториите.