Как работи адаптивният автопилот (видео)
Когато говорим за автономни системи за управление на автомобилите, често споменаваме многото недостатъци на иначе бързо развиващия се сегмент от автомобилните системи. Често пропускаме обаче едно по-ниско стъпало, което е доста по-надеждно и доказано работещо, а и по-сигурно - адаптивния автопилот. Как обаче работи той?
Всички знаят как работи обикновеният автопилот в автомобилите. Задава се определена скорост, която компютърът се стреми да поддържа постоянно, докато шофьорът не отнеме инициативата с натискане на педала на газта. Адаптивният автопилот има няколко важни разлики от по-простия си събрат. Първо - при него се задава максимална скорост. Второ - въвежда се предпочитана дистанция от останалите участници в трафика, която да бъде следена и спазвана от управляващия компютър.
Всичко това е възможно, благодарение на прецизна радарна система. Повечето автомобили с адаптивен автопилот разполагат дори с два радара, които непрестанно сканират заобикалящата среда и на дистанция до 200 метра и осигуряват необходимите данни за изчисленията.
Когато се появи по-бавен автомобил, компютърът първо предупреждава, а след това предприема и стъпки за предотвратяване на сблъсък чрез няколко различни метода - сваляне на скорост, намаляване на газта или натискане на спирачка. При изпреварване на автомобила компютърът отново ускорява до зададената максимална скорост.
На същия принцип работи и системата за предотвратяване на удар, като при нужда автомобилът дори може да спре до пълен покой, за да не удари препятствието срещу себе си.