
Тези, които стоят начело на една нация, обикновено се движат патриотично, когато това е възможно. Това означава избор на автомобил от местна марка, ако такава съществува. Докато германският канцлер Фридрих Мерц се вози в Mercedes S-Class, френският президент винаги е залагал на различни марки.
В миналото са използвани различни модели на Citroën – от DS до CX, включително специалния SM Presidentielle. Имало е също Renault 25 и 30, както и Peugeot 604. Настоящият президент Еманюел Макрон често е засичан в автомобил на DS. Сега към тях се присъединява и един модел на Renault – точно навреме за френския национален празник на 14 юли.
Новият президентски автомобил е базиран на Renault Rafale E-Tech 4x4 Hybrid с мощност 300 к.с. Проектиран в дизайнерския център на Renault в Гиянкур, автомобилът съчетава класически пропорции с дискретни символични елементи като решетка в националните цветове, подвижни стойки за знамена и трицветни емблеми на предните врати.
Цветът на купето "Bleu Présidence" съдържа специален пигмент, който намалява топлинното поглъщане с до 10 °C. При директна слънчева светлина се разкрива ефект в синьо, бяло и червено – цветовете на френския флаг.
Задните врати са с функция за меко затваряне, което позволява безшумно действие. Когато не се използват, стойките за знамена се скриват зад капаци. Автомобилът е удължен, брониран и технически модифициран. Леки композитни материали осигуряват стабилност при минимално тегло. Бронята е дискретно интегрирана.
Шасито и окачването са специално настроени, за да осигурят стабилно и комфортно пътуване, дори в градска среда, въпреки допълнителното тегло. Автомобилът е оборудван с 20-инчови джанти, всесезонни гуми Michelin и система за завиване на четирите колела.
Президентският Rafale служи не само като представителен автомобил, но и като мобилно работно място. Интериорът е проектиран специално за ергономична работа в движение. Звукоизолацията и климатичната система са оптимизирани за дискретни срещи и комфортна вътрешна среда.
Проектът е разработен в тясно сътрудничество между Елисейския дворец, Renault и френски занаятчии. Шофьори, охранители и техници от президентския гараж са участвали още в началната фаза на разработка, за да се гарантират изискванията за безопасност, комфорт и функционалност.
Автомобилът е замислен като подвижна витрина на френското занаятчийство и технологии – и за международни гости. Черният мрамор "Noir Grand Antique" с бели жилки от Пиренеите, рядко използван в автомобилостроенето, е използван върху централната конзола, таблото и волана. Мраморът е обработен от компанията Mineral Expertise, специализирана в обработка на висококачествени естествени камъни за технически приложения.
Обученият дърводелец Людовик Авенел е изработил панелите за контролните елементи отзад от тъмно байцван бук с инкрустации. Тези ръчно изработени елементи контрастират визуално с мрамора и се основават на традиционното френско занаятчийство.
Кожата за седалките е изработена от подбрани изрезки, оцветени в тон. Сините декоративни шевове съответстват на официалния цвят на Френската република. Гербът на Франция е лазерно гравиран в подглавниците. Гърбовете на предните седалки имат джобове за документи. Особено техническо предизвикателство е било задното вентилиране на седалките – решено чрез специално разработени прецизни механични елементи.
Централната задна конзола е разработена и произведена от Renault в сътрудничество със специалиста по автомобилни прототипи Design & Solution. Тя включва вградени контролни елементи, ергономичен дизайн и висококачествена изработка. Тапицирана е с Alcantara.
Френската компания Centigon, специализирана в мобилни защитни решения, е отговорна за бронировката. Защитните мерки са дискретно интегрирани в конструкцията на автомобила, без да променят външния му вид.
От 1920 г. Renault предоставя автомобили за най-висшата държавна длъжност – започвайки с Renault 40 CV, използван от президента Пол Дешанел. През последните 105 години дванадесет държавни глави са били придружавани от автомобили на Renault при официални събития.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари