28 април 2024

Отлично българско представяне на Баха 500 в Букурещ

Българските оф-роуд състезатели за пореден път доказаха, че са доминанти на Балканския полуостров, след като окупираха челните места на Баха 500 в Румъния, кръг от Източноевропейския оф-роуд баха шампионат. Надпреварата се проведе в околностите на Букурещ, а участие взеха състезатели от Румъния, Русия, Израел, Украйна, Италия и България. Те трябваше да се справят с 500-километрово трасе, включващо скоростни отсечки и технична навигация.

С блестящо каране на новата си машина Yamaha YXZ, победителите от последното издание на Balkan Offroad Rallye Цанко Цанков и Зорница Тодорова бяха безапелационни в румънската надпревара, спечелвайки не само победата в класа на UTV машините, но и и общото генерално класиране, заедно с автомобилите. Втори в общата подредба и победители в категорията на автомобилите също станаха български участници - Николай и Димитър Колеви с Nissan Patrol, като разликата между двете родни машини бе 22 минути. Трети в смесената подредба стана румънският екипаж Костел Касунеану - Маурилио Зани.

Българските успехи, обаче, не се изчерпаха само с двойната победа в овърола. В класа на UTV-бъгитата второ място зае екипажът Валентин Гергов - Красимир Колев (Can-Am), които станаха и 4-и в общата листа.

След като на пролога счупиха преден кардан и участието им висеше на косъм, отборът на Hyundai Racing Team Цветомир Иванчев и Ивайло Николов със Santa Fe T1 направиха невероятно каране в събота и завършиха трети при автомобилите.

Не толкова добре се получиха нещата за екипажите Ники Гочев - Тодор Христов и Дончо Цанев - Ива Бонева, които не успяха да завършат в Баха 500 заради повреди. Следващите състезания от Източноевропейския баха шампионат са състезанията Baja Greece и Greece Offroad Rally, а финална надпревара за Балканската купа ще е Баха България през септември край Самоков.

09.09 2023 в 06:23 1