03 май 2024

Rally Greece Offroad 2016: успешен финал с много купи за българите

Този уикенд южната ни съседка бе домакин на Rally Greece Offroad 2016 – втори кръг на източноевропейския офроуд шампионат. Последният етап на тридневната надпревара завърши на 2020 метра надморска височина, а до финала се добраха само 32 от 50 стартирали машини.

Както вече писахме, 7 български екипажа застанаха на старта на оф-роуд надпреварата, като с радост можем да съобщим, че нашите пилоти и навигатори постигнаха поредна доза успехи, класирайки се на челни позиции в общата подредба и обирайки купи в отделните класове.

Най-голям бе успехът на българите в класа на SSV/UTV четириколките, където Николай Гочев и Тодор Христов спечелиха победата в категорията, а освен това се наредиха и на трето място в смесеното класиране с автомобилите. Втори в класа на малките бъгита завършиха Цанко Цанков и Зорница Тодорова, които са 5-и в общата подредба. Малко не достигна на дебютантите Валентин Гергов и Красимир Колев също да стъпят на подиума при SSV-тата, като останаха 4-и в класа и 22-ри в генералното за всички машини.

В класа на Т1 автомобилите, отборът на Hyundai Racing с пилот Цветомир Иванчев и навигатор Ивайло Николов направи сериозен подвиг, след преобръщане, достигайки до второто място в класа си и 6-о в смесеното класиране на Rally Greece Offroad 2016. Екипажът на Hyundai Santa Fe получи навременна помощ от отпадналия поради технически проблеми Руси Русев и стартира в последния етап без загуба на време. Също заради технически проблеми отпадна и третия автомобил в Т1 – този на Константин Чолаков.

Успехите на българите продължиха с представянето на Дончо Цанев и Ива Бонева, които се класираха на второ място в клас T1.SC (модифицирани бъгита), което ги нареди трети в по-големия Т1, а в смесената подредба са на 8-о място. Победител в T1.SC, както и генерален в надпреварата, стана израелският тим Ифрах Елирал - Меламед Адар.

След Rally Greece Offroad 2016 и провелата се по-рано Баха букурещ, българи окупират челните места във всички категории на източноевропейския оф-роуд баха шампионат.

09.09 2023 в 06:19 1