19 март 2024

Историческа победа за Никола Цолов във Формула 4

Българският пилот се отчете и с най-бърза обиколка в испанските серии

Младият български пилот Никола Цолов спечели първата си победа в испанските серии Формула 4, приключвайки по идеален начин състезателния уикенд на пистата в Портимао, Португалия. Българинът спечели третата и последна надпревара, след като показа изключителни умения и завидна скорост.

Цолов спечели първо и второ място в квалификациите, а в първите две състезания от сериите се класира съответно на 14-о и пето място. В първата надпревара в събота (30 април), пилотът на Кампос Рейсинг бе перфектен в квалификациите, но проблем на старта наложи да потегли късно в състезанието и в крайна сметка финишира на четиринадесетата позиция.

Във втората серия българинът отново имаше проблеми с потеглянето, но направи доста добро каране, което в крайна сметка му отреди петото място. Освен това, 15-годишният пилот направи и най-бърза обиколка на пистата и с време от 1:45.767 минути стана единственият пилот, минал трасето за под 1:46 мин.

Триумфът за пилота ни дойде в третата серия, след като Цолов стартира от втората позиция. Още в първата обиколка младият талант успя да изпревари водача до тогава Тимотеуш Кучарчик, но по-късно на трасето излезе автомобил за сигурност заради катастрофа на двама от пилотите. След рестарта, българинът не даде шанс на Кучарчик и в крайна сметка спечели състезанието.

След първия кръг на Формула 4, Никола Цолов е с актив от 29 точки, което го нарежда на 4-о място във временната подредба. Следващите три серии са на 28 и 29 май на пистата "Херес". Ще ви припомним, че родният пилот участва в заводската програма за развитие на Alpine с подкрепата на Фернандо Алонсо, което има шанса да се превърне в трамплин за българина във Формула 1.

09.09 2023 в 05:04 2