19 март 2024

WRC: Тиери Нювил спечели драматично рали Аржентина

Тиери Нювил (Hyundai) спечели по драматичен начин рали Аржентина, пети кръг от Световния шампионат. Белгиецът надделя в невероятна битка над Елфин Еванс (М-Sport, Ford) и завърши на първо място в състезанието с нищожна преднина от 0.7 секунди.

Нювил и Еванс се оказаха единствените претенденти за първото място преди последната отсечка на надпреварата - легендарният етап Ел Кондор. Британецът трябваше да стартира в него като водач във временното класиране с аванс от по-малко от половин секунда пред съперника си. Нювил направи образцово каране, извлече всичко от автомобила си и финишира с първо време, очаквайки пристигането на следващия го Еванс.

Пилотът на Малкълм Уилсън също рискува много, но за разлика от съперника си допусна малка, но достатъчна грешка при преминаването на един от тесните железни мостове, където удари леко автомобила си и се забави. Нямаше сериозни поражения по машината на Еванс, но това бе достатъчно, за да загуби крехката си преднина и да поднесе втората победа на Нювил през този сезон.

Третото и четвъртото място също бяха заети от пилоти на M-Sport, като на подиума се качи От Танак, а световният шампион Себастиен Ожие остана след него. Яри-Мати Латвала бе с най-бързата Toyota с петото си място, а съотборникът на Нювил Хейдън Падън остана шести. Зад тях се наредиха последните трима от клас WRC - Юхо Ханинен (Toyota), Дани Сордо (Hyundai) и Мадс Йостберг (M-Sport, Ford).

В клас WRC2 Понтус Тидеманд (Skoda) спечели с чудовищна преднина от над 10 минути пред втория - местният герой Хуан Карлос Алонсо.

В генералното класиране на WRC лидер е Себастиен Ожие с 102 точки, следван от Латвала със 86 и Нювил с 84. Следващият старт е в Португалия от 18 до 21 май.

09.09 2023 в 05:49 1