Електромобилите не са опасни за хората с пейсмейкъри
Когато говорим за сигурност при автомобилите обикновено имаме предвид вече огромния брой системи за запазване на живота на пасажерите, но и на другите участници в движението. Въздушни възглавници, системи за спиране и още десетки подобни функции, които трябва да опазят живота ни.
Вероятно обаче малко хора се замислят за това дали електромобилите влияят негативно на хора, които имат различна животоподдържаща апаратура по себе си, като например пейсмейкър и дефибрилатори.
Защо ли? Там, където тече електричество, има магнитни вълни. А какво правят магнитните вълни? Могат да причинят смущение във фина апаратура. Оказва се обаче, че хората с подобни проблеми не трябва да се притесняват. Двама лекари от Охйо - Тхен Тун Онг и Абдул Васе твърдят, че електромобилите са безопасни за хората с подобни машинки.
Ако трябва да сме напълно точни, изследването е проведено само с Tesla и е включило 26 мъже и 8 жени на средна възраст 69 години. Те застават на различни позиции в и около автомобила, който пък е включен в мрежа от 220 волта за зареждане на батерията. Дефибрилаторите в сърцата на хората са били настроени на най-чувствителния режим, но нито едно от тях не е било повлияно от процеса на зареждане.
И докато тестваният Model S със сигурност изглежда безопасен за хора със слаби сърца, то не препоръчваме да се доближавате до новия Roadster, дори да нямате пейсмейкър или дефибрилатор, ако не сте върл почитател на адреналиновия екшън. С ускорение от под 2 секунди до почти 100 км/ч, това чудо не е за всеки.