29 март 2024

Драматични маншове на финала по мотокрос в Айтос

При изключително топло и слънчево време и огромен интерес от страна на близо 10 000 зрители премина финалният кръг от републиканския шампионат по мотокрос. 83-ма състезатели от три държави (България, Гърция и Румъния) зарадваха феновете със зрелищни състезания в класовете МХ65, МХ85, МХ1, МХ2 и МХ, които решиха републиканските шампиони за 2015-та година.

Състезателният ден започна с втория манш в клас МХ, където 20-те пилоти отново предоставиха на публиката солидна порция адреналин. Първи потегли Юлиян Райчев (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki), следван от съотборника му Тони Цветокв (Kawasaki). Моторът на победителя от първия манш Мартин Тодоров (МСК Калабак 1969, Yamaha) обаче изгасна на старта, което го забави. Въпреки това той направи страхотен спринт и до третата обиколка вече се движеше на втора позиция. Към края на състезанието Райчев падна, заради което остана втори на 4.758 секунди. Така след един невероятен сезон Мартин Тодоров заслужено грабна шампионската титла с 10 от 10 победи и само едно второ място на първия манш в Гран при Порой. Трети се класира Веселин Малинов (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki), който стана шампион в клас МХ40.

В клас МХ85 с безупречно каране и победи в двата манша източноевропейският шампион Жулиян Георгиев (Моторейсинг, Варна) спечели безапелационно Гран при Айтос и прибави още едно отличие към колекцията си за 2015-та. Георгиев взимаше без проблем двата старта, повеждаше с голяма преднина и буквално се возеше на мотора до финала. Зад него битката беше за второто място, като в първия манш Виктор Касабов (Левски МХ Груп, KTM) надделя над първия от вчерашните квалификации Румен Мирчев (Калабак 1969, Yamaha). Във втория манш втори в първия завой влезе гръцкият пилот Антониос Сагмалис (КТМ), плътно следван от Николай Малинов (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki). Двамата непрекъснато си разменяха местата и направиха страхотно шоу за публиката, но в крайна сметка, българинът успя да го изпревари завършвайки на 18.968 секунди след Жулиян. Така Малинов взе среброто в Айтос, а Касабов допълни подиума.

В клас МХ65 първият манш спечели състезателят на Моторейсинг Симитли Димитър Грозданов (KTM), който преди това се пробва и при по-големите машини. Въпреки, че току що бе оставил 85 сс мотоциклет, Грозданов се представи отлично и завърши с цели 6.113 секунди пред втория Християн Даков (Левски МХ Груп, КТМ). Тук носителят на титлата Кристиян Иванов (Тексим Моторспорт, КТМ) финишира на шеста позиция, но пък излезе доста по-мотивиран на втория старт и пресече първи финалната линия. Много добро второ състезание направи Грозданов, който въпреки, че падна на старта, успя да навакса до третата позиция – резултат, който му бе достатъчен, за да грабне победата.

С битки от старта до финала в клас МХ2 едни от най-добрите състезатели по мотокрос на България Иван Петров (МСК Севлиево, KTM) и Майкъл Иванов (Троян Моторспор 01, KTM) зарадваха публиката в Айтос. Пилотът на МСК Севлиево повеждаше в двата манша, но Майкъл Иванов го преследваше плътно и след няколко атрактивни атаки успяваше да го изпревари, като по този начин с пълен актив от 50 т. спечели първото място. Петров беше втори и в двете съсезания, а трети стана Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ), който си беше осигурил предстрочно титлата.

Най-дългоочакван бе стартът на клас МХ1, преди който състезателят на домакините Николай Йовчев (Несебър мото, Honda) бе с равен брой точки с най-големия си опонент Тодор Тотев (МСК Севлиево, Honda). В първия манш, обаче, първи в първия завой влезе пилотът на Бяла Рейсинг Денислав Ангелов (КТМ), следван от Тотев. Малко след началото състезателят на МСК Севлиево изпревари Ангелов и поведе колоната, а след това Ангелов бе изпреварен и от Йовчев, който започна да преследва Тотев. В 21-вата минута обаче маншът беше прекратен заради лошо падане на Красимир Градинаров, който бе откаран веднага в болница. Оказа се, че контузиите не са сериозни и Градинаров е отпътувал за София. Все пак резултатите бяха зачетени, тъй като бяха минали 75% от манша. Истинска драма настъпи след началото на втория манш, в който Тотев се сблъска с Ангелов на старта, при което моторът му се оплете в мрежата и загуби близо две обиколки. В крайна сметка състезателят на МСК Севлиево финишира 10-ти. След като най-големият му опонент бе отстранен, Йовчев завърши необеспокояван манша и с голяма преднина триумфира пред домашната публика с победата в Айтос и шампионската титла. Подиумът в Айтос допълниха Калоян Илиев (МСК Калабак 1969, КТМ) и Тотев.