19 март 2024

MotoGP: Валентино Роси спечели за десети път в Холандия

Валентино Роси (Yamaha) показа за пореден път, че писта Аасен в Холандия е неговият втори дом. Италианецът спечели състезанието от календара на Световния шампионат по мотоциклетизъм, с което закръгли успехите си на това трасе на общо 10 в кариерата си. Нещо повече - успехът на Роси му позволи да намали драстично изоставането си в класирането, след като неговият съотборник и лидер в шампионата Маверик Винялес падна и не завърши.

В последните обиколки Роси трябваше да брани лидерската позиция от следващия го Данило Петручи (Ducati), който обаче не успя във финалния си щурм и остана на по-малко от десета от секундата от победителя. Третото място бе спечелено от световния шампион Марк Маркес (Honda).

В първите 11 обиколки лидер на колоната бе стартиралият от първа позиция Йоан Зарко (Tech 3, Yamaha). Французинът обаче се поддаде на напрежението, когато над трасето започна да вали слаб дъжд. Той загуби скорост и реши да посети бокса и да смени мотоциклета си с такъв с гуми за мокро. Пистата обаче така и не стана достатъчно мокра, за да се отплати този риск и в крайна сметка Зарко завърши на 14 място.

В подножието на подиума останаха Кал Кръчлоу (Honda) с четвърто място и петият Андреа Довициозо (Ducati), за когото обаче това бе достатъчно да оглави генералното класиране в шампионата. Там той вече е със 115 точки - с 4 повече от втория Маверик Винялес. Валентино Роси е на трета позиция, но с изоставане от едва 7 точки от лидера.