•  Премиери и изложения
  •  Тунинг и прототипи
  •  Хора и пътища

MotoGP: Винялес взе квалификацията на Льо Ман

Маверик Винялес (Yamaha) е стартира от първа позиция в неделното състезание за голямата награда на Франция в Moto GP. Испанецът успя да спечели първата си сесия от програмата на надпреварата в точния момент, след като имаше проблеми в намирането на настройките в петъчния ден. Така той изпревари съотборника си Валентино Роси с 0.106 от секундата в битка, състояла се до последната секунда на сесията.

Отличният ден за Yamaha допълни новобранецът Йоан Зарко. Французинът се промъкна в последната секунда във втората част на квалификацията и заслужи бурните овации на трибуните в Льо Ман с успешна агресивна атака на първа редица.

Другата голяма изненада за деня бе свързана отново със Зарко, след като именно французинът изхвърли от борбата за първите 12 места ветеранът Дани Педроса (Honda). Победителят от предишното състезание в Испания така и не успя да се справи с бавното загряване на гумите на студеното трасе и в крайна сметка ще започне от 13-то място. Шокиращо бе и слабото представяне на Хорхе Лоренсо (Ducati), който не спря да се бори с машината си и остана 16-ти.

Втора редица бе заета от Кал Кръчлоу (Honda), Марк Маркес (Honda) и Андреа Довициозо (Ducati).

Квалификацията бе наситена с инциденти, най-тежкият от които бе падане с висока скорост на австралиеца Джак Милър, който се размина с леки травми. В клас Мото 2 от първа позиция ще стартира швейцарецът Томас Люти, а в Мото 3 тази привилегия заслужи Хорхе Мартин.