23 април 2024

Петър Петров в топ 5 на MX2 Гран при на Чехия

Снимка: Stanley Leroux / Pascal Haudiquert / Kawasaki

Петър Петров (Kawasaki Racing Team) извоюва уникален успех за българския мотокрос, заемайки пета позиция в клас МХ2 в Гран при на Чехия – 13 кръг от световния шампионат. В двата манша Печето завърши на шеста позиция, с което заслужи 30 точки за генералното класиране и вече заема 12-о място с общ актив от 224 точки.

Петров завърши на осмо място в квалификационния манш, а проблемите го преследваха и в двата старта от 13-ия кръг на надпреварата. Българинът едва избегна масова катастрофа в началото на първото състезание за деня и отпадна от челната десетка, но постепенно си върна няколко позиции и завърши на шесто място с време 35:56.569 минути. Той остана на 25.674 секунди от британския пилот от частен тим на Кавазаки - Макс Ейнсти, който спечели 25-те точки. Петров започна по идентичен начин и второто състезание, въпреки че този път беше девети след първия завой. Той преодоля Брент ван Донинк (Yamaha), Брайън Богерс (КТМ) и падналия Жереми Сеевер (Suzuki), който в края на състезанието опита да си върне позицията. Българинът обаче я задържа и финишира отново шести, което му донесе нови 15 точки. Победител в манш номер 2 стана Валентин Жило, който след второто си място в първото състезание спечели и Гран при на Чехия. Швейцарецът, изпреварил Петров с 22.043 секунди, се възползва от много тежко падане на Макс Ейнсти, който напусна състезанието контузен, след като водеше дълго време на трасето.
Това е най-доброто класиране за Печето от началото на неговата кариера в клас МХ2 изобщо. По-добре се е представял само Димитър Рангелов, който през 1982-ра взе бронза в края на сезон 1982 с отбора на Husqvarna. Припомняме, че преди по-малко от месец Петров премина в заводския тим на Kawasaki и явно единствено това му беше нужно, за да успее максимално да разкрие своя потенциал.

09.09 2023 в 06:36 1