29 март 2024

Спортното министерство награди Мартин Чой с медал

Мартин Чой получи медал за специални заслуги към спорта от спортния министър Красен Кралев, съобщи БНР. На 10-и април най-добрият ни състезател по мотоциклетизъм на писта стана известен по цял свят като единствения пилот, завършил сам „24-те часа на Льо Ман“.

В състезанието, част от световния шампионат по издръжливост, по регламент във всеки тим има по 3-ма пилоти, които карат на смени един и същ мотор. На всеки от пилотите са падат по около 8 часа обиколки на пистата. Чой успя да финишира на 45-о място, след като двамата му съотборници в „BMW Motorrad CSEU“ – Янеш Прошеник (Словения) и Роланд Реш (Австрия), напуснаха рано състезанието. Словенецът падна и получи тежка контузия минути след старта, а след полунощ австриецът, останал без физически и психически сили, се оттегли заради изтощение и остави Мартин сам на пистата.

За цялото състезание Мартин Чой направи общо над 420 от 618-те обиколки на тима и навъртя около 1700 километра. За сравнение тимът победител в състезанието е направил общо 819 обиколки. На финала в последните 9 минути от състезанието на Мартин Чой му се наложи заради повреда да бута мотора си, за да може да завърши. Той беше аплодиран от близо 100 000 души, заради постижението си.

Следващото състезание от световния шампионат по издръжливост ще е през юни в Португалия – „12-те часа на Портимао”. Дотогава Мартин Чой ще участва във втория кръг от балканския шампионат на писта в Серес (Гърция). За уикенда към момента заявки за участие са подали близо 115 пилоти от България, Румъния, Сърбия, Македония, Гърция, Турция и Босна и Херцеговина.