Jeep Wrangler с издънка при челен краш-тест (видео)
Новото поколение Jeep Wrangler, което дебютира през 2018 година, така и не успя да спечели много високи рейтинги за безопасност при сблъсъци. Машината получи само една звезда при краш-тестовете на Euro NCAP, а сега е с понижен рейтинг и в родната си Америка, след като показа опасни отклонения при udar.
При изпитания, направени от Американската агенция за пътна безопасност IIHS, Wrangler JL отскача и се обръща към страната на пасажера след челен удар откъм страната на водача. Според експертите, това може да доведе до сериозни травми на пасажерите и дори изхвърчането им от автомобила.
Така, Jeep Wrangler, който в началото бе с най-високия рейтинг а безопасност в САЩ – Good (добър), сега е понижен до Marginal (граничен), който е предпоследната степен преди Poor (слаб).
Тестовият модел е бил от версията със свалящи се врати и покрив, при който липсват странични еърбегове. Това е накарало експертите да го определят за по-опасен. В защита на всъдехода, обаче, трябва да споменем, че след удара и обръщането, тестовата кукла на мястото на водача е без поражения.
От компанията-производител Fiat Chrysler оспориха резултатите, които според тях са следствие на грешна методология. От IIHS решиха да повторят краш-теста според изискванията на FCA, но резултатът е бил същият...
Филмчето показва обективно попадение на кола в стена, без шофьорска намеса. И рикушета на твърда рама. Ако го удряха отдясно - щеше да се обърне наляво.
Германците са главните любители на твърдите рами. От края на 20-те още. Това е полезно, ако камионът е дълъг, за да вози голям тежък товар. Или оръдие, което стреля право от гърба му. Ако става дума за джип - това е лошо. За сравнение: Г-класа от магазина, има 30% от проходимостта на УАЗ-а, също от магазина. Независимо от разликата в мощността, и от имането на блокировки.
По същия начин, това плажно джипче има шансове само на паркинга на дискотеката. На асфалта, и на топло.
Или ако падне на Близнаците да го нарежат и преправят, но това е ария от друга опера:)
Има нещо, което се казва "коравина". Това не е свойство на материала, а на конструкцията. Показва способността и да се съпротивлява на пространствена деформация.
И да има рама, покривът и вратите участват в тая работа с не знам си колко процента. Много. Ако отрежеш покрива, трябва да усилиш шасито с много. Кабриолета тежи един и половина пъти повече, от купето на същия модел, и е практически друга кола конструктивно.
Ако махнеш и вратите, оставаш само на шасито, и си принуден да правиш твърда рама. Което е беля по много причини, включително по тая.
Защо очакват да могат да сертифицират това нещо по общите правила за шосеен транспорт, не ги знам.
Поне да струваше колкото М422.