29 март 2024

"Червената шапчица" закри ендуро сезон 2015 този уикенд

С много адреналин и приятни емоции завърши Ендуро сезон 2015 този уикенд. За финал организаторите на BG-X Ендуро шампионата избраха да зарадват феновете със забавното отборно състезание „Червената шапчица“, което се проведе край язовир „Копринка“ (Казанлък), а главен инициатор отново бе организаторът на екстремната ендуро верига - Жоро Хаджиев. В състезанието, което протече по предварително замислен сценарий-пародия, взеха участие 40 тима с мотоциклети и 20 с ATV, като всеки от тях бе съставен от съответно четирима или трима състезатели и носеше име свързано с приказката на Братя Грим.

Внушителен масов старт от плажа пред комплекс „Лазур“ бе даден точно в 11.00 часа в събота, когато над 200 мотора „атакуваха“ Розовата долина. Пилотите търсеха снимка на Червената шапчица, до която трябваше да намерят друга снимка на някой от пародираните герои от шампионата и да достигнат до „къщичката на бабата“ преди тя да застреля добрия вълк Лупи.

И докато „Червената шапчица беше замислена „на майтап“, траковете изобщо не бяха „шега работа“. Организаторите спретнаха доста предизвикателни трасета, като моторите трябваше да се справят със 70 километра по маркери и GPS, а ATV-тата – със 75. Заради завишените нива на язовир „Копринка“, на места ръкавите трябваше да се заобикалят. Типично в стил Crazy Job не липсваше и подобна на Karl's dinner кошмарна секция, през която състезателите трябваше буквално да пренесат един мотор и да внимават той да не падне в язовира!

Първи при моторите трасето преодоля отборът на „Долните копелета“ (Теньо Папанов, Ради Попминчев, Николай Куков, Богдан Попов) с общо време 3 часа 13 минути, оставяйки на второ място и 8 минути пасив „Отбора на затвора“ (Николай Мартинов – Сървайвъра, Ненко Арменов, Калоян Тотев и Стоян Спасов). На трето място се наредиха „Тъмно РозАвите“ в състав Николай Колев, Мартин Атанасов, Диян Димитров и Димитър Денев. При АТV-тата победата в „Червената шапчица“ грабна тимът на „Снежан и трите прасенца“ (Красимир Колев, Христо Колев, Рени Христова и Стоян Стоянов), а подиумът допълниха „Белите вълци“ (Момчил Великов, Стефан Крушков, Станислав Кюркчиев) и „Жадните вълци“ (Емил Комаровски, Петър Хубанов и Иво Илиев).

След края на „Червената шапчица“ бяха раздадени и призовете от вече приключилия BG-X Ендуро шампионат. Страхотен сезон в клас „Експерт“ направи 17-годишният Теодор Кабакчиев (KTM), който със 7 победи от 9 кръга и актив от 375 точки убедително спечели титлата. Припомняме, че малко по-рано талантът от Габрово се поздрави и с първата си титла от източноевропейския шампионат по хард-ендуро. Втори при „експертите“ сезонът завърши Искрен Генов (Gas gas) – 327 т., а трети се класира Илиян Кузманов (Sherco) – 302 т.

В клас „Хоби“ шампион за 2015-та е 16 годишният Иван Димов (Husvarna) – 357 т. в крайното класиране, следван от Стоян Пачарозов (Gas gas) и Филип Наумов (Gas gas). Пачарозов приключва доста успешно сезон 2015 с две призови места, прибавяйки и титла от клас „Сеньор 45 плюс“ – за състезатели над 45 годишна възраст. Втори остана Ради Попминчев, а трети Диян Димитров.

При АТВ-тата победител с 367 т. е Емил Комаровски (Yamaha), а втори след финала на BG-X Ендуро шампионата е Момчил Великов (Kawasaki) с 311 точки. Третото място грабна Христо Колев (Suzuki). Специална награда получи Рени Христова (KTM), която е единствената дама, не само завършила всички кръгове в шампионата, но и регистрирала постижения в челната тройка при мъжете. Рени също постави рекорд при преминаването на дистанцията Шипка - Емине за жени.