19 април 2024

F1: Хамилтън взе Унгария, вече е лидер

Люис Хамилтън (Mercedes) нанесе двоен удар в Унгария в битката за титлата във Формула 1. Британецът спечели състезанието на Хунгароринг, а с това зае и първото място в генералното класиране на шампионата. Авансът на световния шампион пред вече втория негов съотборник Нико Розберг е 6 точки.

Хамилтън стартира от втора позиция, но още в първия завой излезе начело, изпреварвайки именно Розберг. До края Люис не срещна никаква съпротива от страна на конкурентите си, за да спечели за пети път в последните шест състезания, заличавайки окончателно дефицита от 43 точки, натрупан в началото на сезона.

Единствената точка на напрежението беше в 53-та обиколка, когато Хамилтън беше задържан от изоставащия с един тур Естебан Гутиерес, като пилотът на Haas дори заслужи международния поздрав с конфигурация на пръсти от страна на лидера на колоната, когато все пак беше затворен.

Розберг остана втори, на по-малко от 2 секунди от победителя. Почетната стълбичка допълни Даниел Рикардо (Red Bull). Вторият пилот на австрийците Макс Верстапен стана жертва на успешната тактика на Ferrari и загуби много при влизанията в бокса за смяна на гуми, оставайки в крайна сметка пети в надпреварата. Пред него се класира асът на "Черните кончета" Себастиян Фетел.

Въпреки 14-та стартова позиция, Кими Райконен (Ferrari) направи силно състезание. Финландецът стартира с меки гуми, но направи изненадващо бърз първи стинт от 29 обиколки, което му помогна да финишира на шеста позиция. Останалите в Топ 10 са Фернандо Алонсо (McLaren), Карлос Сайнц (Toro Rosso), Валтери Ботас (Williams) и Нико Хюлкенберг (Force India).

09.09 2023 в 06:14 1