03 май 2024

Мотокрос: атрактивни битки в Поморие за старт на РШ

Снимка: LAP.bg

Над 10 000 души се събраха около отлично подготвеното трасе в Порой, за да наблюдават Grand Prix Pomorie - първи кръг от Републиканския шампионат по мотокрос. За разлика от миналата година, когато преобладаваха силният дъжд и калта, този уикенд 103-мата състезатели бяха посрещнати от приятно време. Днес заваля леко сутринта, но дъждът по-скоро поля пистата преди стартовете и спря. Така идеалните за състезания условия дадоха възможност за заформяне на атрактивни битки във всички класове.

МХ65: Румънка грабна първата титла “Спорт Тото Най-добра обиколка”

Започваме с най-малкия клас МХ65, където състезателите показаха доста добри умения въпреки крехката си възраст. Победата в първия манш грабна Мариус Канакис (КТМ). Втори в състезанието и крайното класиране остана Радостин Михайлов (МС Черно море, КТМ). Голям шанс да спечели двата манша имаше румънката Аида Кояну (KTM), която оглави класирането във вчерашните квалификации. Повреда в мотора и забавяне обаче й отредиха 5-та позиция в първия манш. Във втория румънската състезателка се представи блестящо и пресече първа финалната линия, като освен с бронза в Grand Prix Pomorie, си тръгна от България и с първия в РШ по мотокрос приз “Спорт Тото Най-бърза обиколка”.

Тежко падане в първия манш претърпя другият български фаворит при 65 сс моторчета Виктор Бориславов (KTM). Състезателят на Мото Спорт Варна бе откаран в болница в Бургас, където се установи, че за щастие има само леко натъртване на коляното. Бориславов пропусна втория манш, но ще бъде готов за следващия кръг от РШ.

Николай Малинов безапелационен в МХ85

В клас МХ85 с много силно каране като победител от двата манша завърши Николай Малинов (Kawasaki). След него се нареди Николай Тимуш от Молдова, а на трето място завърши Ерай Хасан - и двамата с КТМ.

За първа година в клас МХ85 се състезават шампионите в републиканския и балканския шампионат по мотокрос в клас МХ65 Димитър Грозданов (МХ Рейсинг Симитли, KTM) и Кристиян Иванов (Тексим Рейсинг, КТМ). Двамата заформиха собствена атрактивна битка за четвъртото място. В крайна сметка Иванов се нареди на 4та позиция, а Грозданов допълни челната петица.

Майкъл Иванов без конкуренция в МХ2

Подобно на вчерашните квалификации, Майкъл Иванов (Троян Моторспорт 01, КТМ) отново бе безапелационен в клас МХ2 и спечели убедително двата манша в категорията. С две втори места среброто грабна Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ), а подиумът допълни Кристиян Ангелов (НСА Моторспорт, Yamaha).

Българска борба за второто място в МХ1

В клас МХ 1 румънецът Адриан Радута (Ямаха) победи и в двата манша, карайки със самочувствие от първата до последната обиколка. Въпреки отсъствието на основните фаворити Николай Йовчев и Тодор Тотев, феновете в Порой не останаха разочаровани. За доброто им настроение се погрижиха състезателят на домакините Шевки Шевкиев (МС Черно море, Suzuki) и пилота на Бяла Рейсинг Денислав Ангелов (Yamaha). В първия манш Шевкиев преследваше плътно Ангелов и го изпревари при атака в последните метри. Във втория обаче състезателят от Бяла падна лошо и завърши на задна позиция. Така, в крайна сметка Шевкиев взе среброто в Grand Prix Pomorie, а подиумът допълни другият претендент за титлата в МХ1 Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ).

Мартин Тодоров атакува отново титлата в МХ

В клас МХ рeпубликанският шампион Мартин Тодоров (AirMax Racing - Благоевград) започна перфектно защитата на титлата си от 2015-та, спечелвайки двата манша в клас МХ. Подиумът допълниха съотборниците в Панчо Рейсинг Тийм Веселин Малинов (Kawasaki) и Юлиян Райчев (Kawasaki).

Наградите на призьорите бяха връчени да кмета на Община Поморие Иван Алексиев. Предизвикателствата за българските състезатели по мотокрос продължават следващата седмица, когато в Яница (Гърция) стартира Балканския шампионат.

09.09 2023 в 06:26 1