20 април 2024

Мотоциклетизъм: Чой първи в SBK след драматично състезание на "Серес"

Мотоциклетистите донесоха отборна победа на България във втория кръг от Балканския шампионат

Снимка: LAP.bg

След успешното си представяне в 24-те часа на Льо Ман по-рано този месец, най-добрият български състезател по мотоциклетизъм Мартин Чой (BMW) грабна победата в клас Superbike след изключително оспорвано състезание на гръцката писта 'Серес', където вчера се проведоха вторите кръгове на Балканския и републиканския шампионат по мотоциклетизъм на писта. Участие в състезанията във всички класове взеха 110 пилоти от Източна Европа, а българските състезатели за пореден път доказаха уменията си и донесоха отборната победа на България.

Състезателният ден започна със свободните тренировки и квалификациите в различните категории. В клас Superbike Чой очаквано спечели пол-позишън, регистрирайки най-добро време 1:19.554 минути. Състезателят на Еко Рейсинг направи много добър старт, като веднага бе притиснат от гръцкия пилот Харалампос Парасkeвополус (Yamaha). Параскевополус атакува българина и го изпревари на първия завой, но Чой бе безпогрешен и без проблем си върна лидерството. Почти през цялото време двамата караха гума до гума, като в един момент гръцкият състезател дори записа най-бърза обиколка. В крайна сметка обаче Чой пресече първи финалната линия с време 20:07.337 минути. Параскевополус остана втори на само 0,075 секунди, а подиумът допълни румънският ветеран Йонут Мистоде(Suzuki). На четвърта позиция се нареди победителят от първия кръг в Долна Митрополия Красен Кънчев (АИТ Рейсинг, BMW). Изненадата в този кръг поднесе дебютантът в клас Superbike Светлин Иванов (ЗедМото, Yamaha), който прекрачи по най-добрия начин прага от SSP600 към 1000 cc машини, допълвайки топ 5. На шестото място се нареди Красимир Попов (ЗедМото, Kawasaki), следван от Пламен Бонев (BMW). Проблеми с мотоциклета лишиха от участие втория в първия кръг Димитър Митов (Боляри, BMW).

В другия профи клас SSP600 румънецът Йонел Паскота показа, че познава 'Серес' повече от пистата в Долна Митрополия и финишира първи с време 17:15.415 минути. Челната тройка дооформиха български състезатели - Боян Бончев, който остана на 6.932 и Бойко Божинов (ЗедМото, Yamaha). Много добре се представи новакът тук Милен Георгиев, когото сме свикнали да виждаме в клас SP125. Въпреки че това е второ състезание за него в SP600, той се нареди на 9та позиция.

В семи-про класа F1000 първа победа за сезона грабна Калоян Ангелов (Боляри, Honda). Среброто отиде при Атанас Нейчев (Тийм Гис, Aprilia), следван от Гай Харел от Израел с BMW. Фаворитът в този клас и победител в първия кръг Михаил Атанасов (Шумен, Suzuki) нямаше късмет този уикенд и се нареди на 4та позиция.

Доста интересно стана състезанието при 600 сс мотоциклети, където първи стартира Красимир Михайлов (Троян Моторспорт, Kawasaki), който още в началото бе изпреварен от Хасан Авчи от Турция с Yamaha. Михайлов обаче си върна лидерството в третата обиколка, завършвайки първи с преднина от 5,829 секунди. Трети се нареди Богдан Балеандра от Румъния с Hondа. Павел Драганов изтърва 'на косъм' подиума в последната обиколка, а топ 5 допълни Тодор Меченски.

В най-малкия клас SP125 Милен Георгиев (Аprilia) регистрира втора победа за сезона, финиширайки първи с време 17:00.140 мин, оставяйки на 13,747 секунди най-голямата си конкурентка Жулиета Ленкова (Aprilia). Трети се нареди пилотът на домакините Антониос Аврамополус (Аprilia).

Състезателният уикенд на писта Серес продължава с пълна пара днес, когато ще се състои третият кръг от Балканския шампионат.

09.09 2023 в 06:23 1