Hands Free е опасно, твърдят американци
Всеки тип разсейване по време на управление на автомобил, независико дали изисква физическо действие или не, води до опасни последици. Това е заключението на изследване на американската фондация "ААА за пътна безопасност". Изследването е показало, че все по-сложните технологии в автомобилите не само не помагат, а повече пречат на безопасното извършване на основната дейност - безопасното управление. Според него мозъкът продължава да "обработва" разсейващата информация 27 секунди след предприетото действие - разговор с устройство "hands free", манипулиране на нивото на музиката или манипулиране на системата за информация и забавление.
"Остатъчните ефекти върху мозъка от разсейването са една сериозна скрита заплаха, на която не се обръща достатъчно внимание. Резултатите показват, че в следствие на тази дупка на концентрацията водачът може да не види знак "Стоп", пешеходец или друг автомобил", обяснява президентът на фондацията Питър Кисинджър.
Проучването е направено с различни системи за разговори и интерактивност в автомобилите. В продължение на около 300 метра при скорост 40 км/ч системата с най-малко разсейване на водача е "изключила" неговия мозък за около 15 секунди след извършване на действие. Според Кисинджър особено коварни са системите с гласови команди, които могат да причинят инцидент дори при спрял автомобил в задръстване.
В проучването са използвани нови hands free системи на десет модела автомобили от 2015 година, както и три различни смартфона. При всички комбинации степента на разсейване е била отвъд безопасните граници.