23 април 2024

Победа за Калоян Илиев в МХ1 след тежко падане в Бобошево

С драматични маншове, сериозен зрителски интерес и отлична организация, традиционният мотокрос Бобошево закри официално състезателния мотоциклетен сезон 2015. Това бе 59-тото издание на надпреварата, която следващата година ще бъде вписана в „Книгата на Гиснес“ като „най-старият мотокрос, провеждащ се без прекъсване“. Участие в него взеха 78 състезатели от България, Гърция и Македония.

Слънчево време и високи ноемврийски температури посрещнаха близо 6-те хиляди души, които заобиколиха обновеното трасе в Бобошево, за да наблюдават зрелищните състезателни маншове в различните класове.

И докато фаворитите в клас МХ65 Димитър Грозданов („МХ Рейсинг Симитли“, KTM) и Кристиян Иванов („Тексим моторспорт“, КТМ) пробваха уменията си при 85 сс мотоциклети, при най-малките първото място извоюва Виктор Бориславов (КТМ). Състезателят на „Мотоспорт Варна“ повеждаше от началото до края на маншовете и спечели убедително и двете състезания, като така грабна втората си победа за 2015 след тази в Главиница (Силистра) миналата седмица. Втори и трети се наредиха представители от Гърция - Мариус Канакис (КТМ) и Димитриус Калата (КТМ).

В по-големия клас – 85 сс конкуренцията беше доста силна, като безапелационно победата и в двата манша спечели Николай Малинов („Панчо Рейсинг Тийм“, Kawasaki). Втори в общото подреждане стана Стефан Нейчев („Тексим Моторспорт“, КТМ). Много успешно в едва второто си състезание при 85 сс мотоциклети се представи Кристиян Иванов, който зае третата позиция в Бобошево.

Близо 15 състезатели застанаха на стартовата решетка за общата надпревара в класовете МХ1 и МХ2. Една от големите надежди на българския мотокрос Иван Петров (МСК „Севлиево“ КТМ) за пореден път показа завидна форма и в Бобошево, грабвайки без проблем победите в двата манша на клас МХ2, следван от Любомир Васев (Yamaha) и Тони Цветков („Панчо Рейсинг Тийм“, Yamaha). Припомняме, че това бе най-конкурентният клас този сезон, а през 2016 състезанията тук ще станат още по-оспорвани, тъй като към групата се включват едни от лидерите при 85 сс Жулиян Георгиев („Моторейсинг Варна“, КТМ) и Алекс Димитров („Мотоспорт Варна“, КТМ).

Доста драматично се развиха нещата в МХ1, където първият манш без проблем спечели Калоян Илиев (KTM). Пилотът на „Калабак 1969“ се движеше първи в класа и през по-голямата част на второто състезание, но две минути преди края падна тежко, заради което то бе спряно. Впоследствие стана ясно, че Илиев е получил фрактура на крака и е закаран с линейка до болницата в Благоевград. Тъй като бяха изминали 75% от надпреварата, резултатите бяха зачетени. Така въпреки контузията и с победи в двата манша, състезателят на „Калабак 1969“ си тръгна със златото от Бобошево. Втори в подреждането на МХ1 се нареди Ивелин Манев („Моторспорт Варна“, KTM), а трети Томислав Томов („СХ МХ Шулц“, Kawasaki). В надпреварата се включи и най-добрият състезател по ендуро на България Теодор Кабакчиев (KTM), който завърши на четвърта позиция.

По традиция най-много заявки имаше в клас МХ, които организаторите разделиха на две групи. Във финал А влязоха пилотите с първите 20 времена от квалификацията, а във финал Б – останалите.

Без изненада челната тройка в първата група окупираха Веселин Малинов (Yamaha), Юлиян Райчев (Kawasaki) и Павел Павлов (Yamaha). Финал Б, който беше съставен от доста състезатели на домакините, се очакваше с голям интерес от зрителите.При страхотна атмосфера победата взе Стойчо Филатов (Kawasaki), а подиума допълниха пилота на домакините - Явор Бошиков (KTM) и Захарин Томов ("СХ МХ Шулц", Honda), който изпревари в последната обиколка Александър Ценов (Kawasaki) - също от Бобошево..

След приключването на състезанията всеки един от призьорите получи освен купа за място на почетната стълбичка, по една 3-литрова туба с прочутото бобошевско червено вино, връчена от кмета на общината Крум Маринов.