Компютърните игри били само за забавление? GTA помага за създаването на автономни коли
Автономните технологии нито се разработват от ден-два, нито ще бъдат създадени за толкова, а цялата процедура е доста скъпа. Инженерите трябва не само да създадат и сглобят електронните мозъци, но да ги програмират и тестват в реални условия. Освен ако няма бюджетен начин, а такъв, оказва се, има.
Говори ли ви нещо абревиатурата GTA? Ако сте припарвали по компютър в последните 10-15 години и сте влизали в интернет - щом сте тук, отговорът е ясен - то трябва да знаете. Не говорим за GTA на Alfa, а Grand Theft Auto.
Петата игра от криминалната поредица е не само забавна, но и достатъчно добре изработена, за да послужи на създателите на автономни коли. Платформата на играта е подходяща за "обучаване" на изкуствения интелект.
Това прави и старт-ъп компанията Nio, която планира да пусне автономна електрича в Щатите до 2020 г. Отговорникът за симулациите Давиде Бачет, който между другото е бивш служител на Tesla, обяснява пред Bloomberg, че не е практично да се разчита само данни от тестове в реални условия, докато компютърната симулация предоставя възможността един и същ сценарий да се повтаря многократно.
Предлаганата от GTA 5 среда включва цели 262 вида возила, 1000 типа поведение на пешеходци и животни, 14 вариации на времето и богат асортимент от инфраструктурни предизвикателства за умните коли. Ето защо извеждането на тези алгоритми се доказва като ползвотворно за разработчиците.