Volvo с голям кенгуру-проблем в Австралия
С неочакван проблем са се сблъскали от Volvo при тестовете на системата за автономно управление, която компанията смята да вкара в продажба след по-малко от 3 години. Оказва се, че сложният софтуер, който разполага със система за разпознаване на животни на пътя, не може да се справи с... кенгуруто.
Причината е наглед елементарна, но е и такава, че ще причини големи главоболия на пишещите кода програмисти на автономната програма. Засичането на крава или елен е лесно защото те се придвижват по земята непрекъснат. Кенгуруто обаче се придвижва чрез подскоци и това е дяволът, който трови живота на автономната система на шведите.
Когато скачащият бозайник е във въздуха, компютърът изчислява разстоянието от него на по-далечно, отколкото всъщност е. Това е така, защото сензорите работят чрез взимане на пътната настилка като отправна величина и чисто перспективно животното изглежда по-далеч, когато е скочило над пътя.
От Volvo обаче не бързат да изпадат паника, а напротив. Според техническия мениджър за Австралия Дейвид Пикет това е съвсем нормален развоен процес и няма нищо притеснително в това, че системата ще трябва да се оптимизира.
"Ние имаме същите проблеми, каквито изпитват и останалите производители, развиващи автономни технологии. Доведохме инженерите си в Австралия и започнахме да събираме данни за начина на придвижване на животните и да мислим как да накараме компютъра да възприема това движение адекватно", обяснява Пикет.
С или без автономна система, автомобилите в Австралия като цяло имат сериозна конфронтация именно с кенгуруто. Според статистиката тези животни са отговорни за над 90% от сблъсъците между автомобили и животни в страната.