Всяка година 1,35 милиона души умират в катастрофи
Световната здравна организация (СЗО) публикува своя доклад за смъртните случаи по пътищата и резултатите са потресаващи: всяка година заради катастрофи и инциденти живота си губят по 1,35 милиона души. Или населението на голям европейски град от ранга на Копенхаген, например.
Според доклада, с обем 424 страници се посочва, че пътните инциденти са основната причина за смъртта на деца и млади хора, на възраст между 5 и 20 години. Запазва се и тенденцията в по-бедните страни да има по-висок брой на смъртните случаи при катастрофи - три пъти повече са те в държавите с по-нисък брутен вътрешен продукт.
С 26,6 жертви на 100 000 души при ПТП на първо място като най-опасен регион се посочва Африка, а най-добро е положението в Европа с 9,3 загинали на 100 000. Най-голям дял при жертвите имат пешеходците и велосипедистите. Най-застрашени те са в Африка (44%) и в източните страни около Средиземно море (36%). Цели 28% от загиналите в света са мотоциклетисти и/или техни спътници.
Все пак има и положителни тенденции в доклада на СЗО. В сравнение с предходния доклад от 2015 година, съоотношението между загиналите по пътищата и нарастването на населението по света е по-стабилно, а смъртността в Северна и Южна Америка, Европа, Азия и страните в Западния Пасифик намалява.
"Тази смъртност е неприемлива цена, заплащана за мобилността", коментира генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрайзис. "Няма извинение за бездействието. Това е проблем с доказани решения. Този доклад е призив към правителствата и партньорите им да предприемат по-сериозни акции, за да въведат мерки".
"Пътната безопасност е нещо, което не получава никъде вниманието, което заслужава, а е наистина една от великите възможности да спасяваме живтои по целия свят", допълва Майкъл Блумбърг, основател на фондацията Bloomberg Philanthropies и глобален посланик на СЗО.