Вулканите могат да спасят електрическата революция
С напредването на електрическата революия при автомобилите стана ясно, че може да има сериозни ограничения по пътя към превземането на индустрията. Със сигурност едно от тях е производството на самото електричество и въпросът дали реално това е зелена технология, ако чистите електромобили се зареждат с ток от мръсни ТЕЦ-ове.
Още един подобен въпрос обаче набира скорост. За да имаме електромобил, трябва да имаме батерия. А за батерията е нужен литий. А литий в големи количества има само на няколко места на планетата. Ето Ви още един проблем.
В момента най-големите производители и износители на литий са Австралия и Чили. Дори те обаче няма да смогнат на лавинообразно нарастващото търсене на лития. Но американски учени може би са открили още един вариант за добив на редкия метал - супервулканите.
Супервулканите са такива вулкани, които при изригване имат потенциала да изхвърлят матерал от над 1000 кубически километра. Учени от Университета Станфорд твърдят, че след направени изследвания за открили солидно наличие на литий в кристали, намиращи се във вулкански кратери в Невада.
Подобни идеи едва ли ще могат да бъдат осъществени веднага и да започнат да дават плодове. Към момента електрическият сегмент е по-скоро маргинален. Според Международната агенция за енергия през миналата година електрическият дял е бил 0.2% от всички машини в света. Това съотношение обаче със сигурност ще се променя доста бързо.