От парче метал до чисто нов колянов вал за 10 минути (видео)
Рядко се замисляме какво се случва под капака на колата, освен когато нещо не сдаде багажа и не ни принуди да търсим сервиз. Истината е, че за да се придвижваме от точка А до точка В умни инженери са отделили доста часове от живота си в проектиране и усъвършестване на частите на автомобила.
Да погледнем като пример коляновия вал. Сигурно е излишно, но да припомним, че това е валът към който са свързани буталата и който преобразува възвратно-постъпателното им движение в кръгово, като в крайна сметка прехвърля мощността на двигателя към скоростната кутия и колелата. Това означава, че той не само е подложен на страшно натоварване, ами и се върти хиляди пъти в минута.
За да издържи, компонентът трябва не само да е изработен от качествени материали, но и да е балансиран идеално. И най-малкият дисбаланс ще се засили многократно при въртене от порядъка на 100 пъти в секунда и това при обикновените коли, които мнозинството карат. Спортните и състезателните мотори достигат и много по-високи стойности.
На фонта на изискваната прецизност, валът започва живота си като грубовато парче метал. Оттам то се поема от индустриален струг, който го преобразява в познатата ни форма.
Така че следащия път, когато някое дете ви попита "За какво ще ми трябва математиката в живота?", можете да не си хабите думите и да му покажете това видео.