Стриктното следване на навигацията ни прави по-глупави
Без съмнение е изключително удобно да използваме навигационен софтуер, особено когато не познаваме добре района, в който шофираме. Университетско проучване в Лондон обаче излиза с интересно твърдение - стриктното спазване на указанията на навигацията води до изключване на зони от мозъка. Или, перефразирано от нас - прави ни по-глупави.
В изследването участват 24 доброволци. Някои от тях трябва да преодолеят маршрут по точните указания на навигационната система. Другите пък имат свободата да импровизират и по своя преценка да избират по същия маршрут и други улици, за да спестят време и нерви.
След изследване на активността на мозъка на участниците в експеримента е станало ясно, че втората група регистрира активност в тези зони на мозъка, в които се взима решение, мисли се стратегически, изпитва се удоволствие от постигнатата цел.
"Мозъкът започва да прави симулация на бъдещото пътуване и е принуден да взима решения. Когато обаче използва готова информация, не регистрирахме никаква активност в тези зони", споделя професор Хуго Спайърс, ръководител на проекта.
През 2011 година проучване с участието на шофьори на такси в Лондон стигна до извод, че след преминаването на изпита, според който те трябва практически да запомнят целия град, мозъкът в тези зони дори е нараснал чисто физически.
При всичката тази информация трябва да отбележим, че модерните навигационни системи ни дават голяма възможност за точно придвижване. Те могат да следят трафика и да ни насочат по алтернативен път, който не знаем. Така че - използвайте си навигациите, но и не спирайте да мислите, когато сте зад волана.