Американци с успешен пилотиран полет на летяща кола (видео)
Американската компания Doroni Aerospace обяви, че е извършила успешен пилотиран полет на своя летящ автомобил. Машината, наречена Doroni H1, е с вертикално излитане и кацане и електрическо задвижване (eVTOL), като в момента е на фаза активен прототип. Двуместният апарат ще е е с различен дизайн от този на видеото по-долу, като се очаква да е подобен на този от снимката.
Според Doroni, това е първото успешно изпитание на подобна машина в САЩ, а за разлика от другите летящи коли, които ще могат и да се движат по пътищата, и да летят, H1 ще бъде предназначен само за полети. Машината ще бъде сертифицирана като ултралек спортен самолет в Щатите, което означава, че няма да се изисква сложен и скъп пилотски лиценз, а доста по-облекчен, с 15 часа обучение и 5 часа самостоятелно контролирано пилотиране.
"Дронът" разполага с 10 електромотора, като 8 от тях се движат за основните пропелери, повдигащи машината, а другите два дават тяга на две по-малки витла отзад, които "избутват машината във въздуха. Енергията се доставя от литиево-йонни батерии с висока енергийна плътност, чиито капацитет все още не е обявен.
Ето видеото от знаменития тест:
Според официалните данни, Doroni H1 ще може да лети до 97 километра с едно зареждане на клетките, а продължителността на полета е 40 минути. Максималната й скорост във въздуха е 225 км/ч, а круизната - 161 км/ч. Машината е предназначена за двама души, а максималната и товароносимост е 227 кг. Апаратът може да се управлява както ръчно от пилота, така и дистанционно като класическите дронове. Предвидена е възможност в бъдеще да има и автономно управление.
Doroni Aerospace е основана от Дорон Мердингер през 2016 година, като проектът тогава стартира с едноместна машина, която впоследствие еволюира. Фирмата набира инвеститори, като се надява още до края на годината да е готова с напълно завършен продукт. Плановете са през първата година на производство да се асемблират 22 летящи коли, а на по-късен етап да могат да се произвеждат по около 700 апарата годишно.