В Китай използват живи кучета и прасета за краш-тестове
Краш-тестовете на новите автомобили са много сложни и много скъпи занимания - все пак, един автомобил трябва да бъде много внимателно проверен, преди да бъде достъпен за клиентите по пазарите, които да са сигурни за своята и на спътниците си безопасност.
За краш-тестовете се използват специални (много скъпи) изкуствени манекени, снабдени с многобройни датчици и симулации на дейността на важни човешки органи, за да може прецизно да се провери какво би се случило с човешкото тяло при даден удар на автомобила.
Е, в Китай са решили, че могат да използват истински живи същества, за да получат данни от тестовете. Така, за контролирани автомобилни катастрофи се използват големи кучета и дори живи прасета. Животинките са привързвани в седалките, така, че да не могат да мръднат, след което автомобилите са засилвани в бетонните стени със скорост от 50 км/ч.
Както можете да предположите, в хода на опитите много животни са загинали на място, а други са получили много сериозни наранявания. Естествено, множество организации от цял свят са искрено възмутени от тези опити, на което пък китайските институции опонират, че използваните животни могат да дадат по-точна информация за това, какво се случва по време на авария - например как би се отразил даден удар на дете в автомобила.
Европейските специалисти по пътна безопасност заклеймяват подобни опити, а сред аргументите, освен чисто хуманните причини, е и този, че човешката анатомия силно се различава от животинската. И според учени подобни опити са напълно неоправдани и не дават реална представа за ситуации, в които биха попаднали хора.
Идеята за използване на животни по време на краш-тестове е доста стара. И не само - през 30-те години на миналия век някои автомобилни компании използвали дори човешки трупове за различни изпитания. Използването на свине за краш-тестове пък датира от 60-те и продължило доста дълго време - говори се, че последното прасе, загинало в краш тест в САЩ чак през 1993 г.