
През годините дебатът около това дали колите могат да бъдат считани за изкуство или не, не стихва. Едва ли би могъл да се даде еднозначен отговор на този въпрос, но и двете страни в спора се обединяват около тезата, че автомобилното купе е доста подходящо за платно, върху което даден артист да се развихри.
Със своите големи и плоски панели, класическият Land Rover е един от най-подходящите автомобили за целта. Това изглежда е минало през акъла и на известния нюйоркски художник Кийт Харинг, който е решил да се възползва от естествените дадености на Land Rover-а на снимките и да го направи уникален. Скоро колата ще бъде изложена на показ в автомобилния музей „Питърсън“ в Лос Анджелис.
Харинг става популярен още в началото на 80-те, когато започва да рисува с тебешир върху черна дъска на различни локации в нюйоркското метро. Впоследствие той се развива като артист и започва да прави по-широкодостъпни стенописи в града. Една от творбите му от този период се нарича “Crack is Wack” и в момента е считана за културна забележителност и се ползва с протекцията на градската управа.
Работата на Харинг се отличава с използването на примитивни форми и цветове, а любимите му теми са рождеството, смъртта, сексуалността и войната. Според експерти творбите му остават актуални и днес, 26 години след смъртта на Харинг през 1990 г.
Въпросният Land Rover е създаден през 1983 г. Той започва своя живот като напълно обикновен Land Rover Series III Station Wagon, произведен през 1971 г. Машината е във военна спецификация, което обяснява и маслинено зеления й цвят. Харинг украсява последния със странни минималистични рисунки, използвайки нищо повече от черна боя, която контрастира по чудесен начин с войнишкото зелено и ръбатите, прави черти на класическия Land Rover.
Машината на Харинг не е била показвана пред публика от създаването си през 1983 г. От часове тя е част от експозицията на музея „Питърсън“, където ще остане до края на годината.
„Кийт Харинг има толкова уникален и разпознаваем стил, че през годините безброй хора от целия свят се влюбиха в творбите му. Той използва изкуството си, за да говори за хора, които нямат право на глас в реалния свят, а ние от „Питърсън“ се чувстваме поласкани от възможността да изложим уникалната творба на г-н Харинг,“ коментира маркетинг директорът на музея Адам Лангсбард.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1
09.09 2023 в 06:13
Последни коментари