Toyota използва муле с два волана за автономни тестове (видео)
В последните години из пътищата на държавите, в които има развойна дейност на автомоболи с автономна технология, е пълно с всякакви чудати возила. Накичени с камери и сензори, тези изглеждащи донякъде комично автомобили събират данни, които ще помогнат на инженерите да достигнат до крайния продукт след няколко години. Всеки производител има различен подход към тези тестове, съобразявайки се с изискванията на местните власти.
В много щати в САЩ например има задължение зад волана винаги да има човек, дори, когато машината се самоуправлява. Ето защо от Toyota са решили да направят тестово муле с два волана - един за шофьора и един за неговия спътник, който всъщност да се намеси, когато системата не може да се справи с условията.
Тази конфигурация е наречена Platform 2.1 и освен двата волана разполага с доста други помощни системи. На първо място инженерите са разделили автономните функции на две групи - Chauffeur и Guardian. Първата група функции се отнася до способността на машината да се самоуправлява. Вторият режим е съчетаното управление с човека зад волана. При него водачът управлява, но компютърът анализира непрекъснато в готовност да поеме управлението.
Във видеото е показано изпитание, при което системата засича шофьор, който заспива и се налага избягване на препятствие. Факт е, че изпитанието се извършва при ниска скорост, но принципът на работа реално не зависи от нея. Сканирането на средата пък става с възможност на лидара да концентрира събирането на данни от точно определени зони на заобикалящата среда.
Отделът за разработки на Toyota е под доста голямо напрежение, защото е притиснат от времето. Компанията си е поставила амбициозни цели и иска да покаже на света някои от най-сериозните си постижения по време на Олимпийските игри в Токио през 2020 година.